Kruszarka

Kruszarką określa się roboczy sprzęt, będący maszyną specjalistyczną stworzoną do realizacji rozmaitych prac o charakterze budowlanym. Mowa tu o urządzeniu służącym do kruszenia, czyli co za tym idzie wytwarzania tak zwanego kruszywa. Ogólnie rzecz biorąc jest to rodzaj maszyny możliwej do nabywania przede wszystkim z profesjonalnych wypożyczalni posiadających profesjonalne zaplecze techniczne sprzętów.
Ogólnie, w branży budowlanej wydziela się specjalistyczny wariant maszyny, który określany jako kruszywo ma być fachowym urządzeniem przystosowanym konstrukcyjnie do rozdrabniania produktu mającego wymiary większe niż dokładnie jeden milimetr. Dodatkowo, kruszarki nie tylko kruszą, chociaż na to wskazuje ich nazewnictwo, ale również mielą produkty mające poniżej milimetr.

W zakresie kruszarek wyróżnia się charakterystyczny podział na kilka specyficznych kategorii, a w tym można mówić o kruszarkach szczękowych, a także kruszarkach stożkowych. Obie te kategorie sprzętowe mają również swoje specyficzne poszczególne podkategorie, w tym kruszarki z dolnym zawieszeniem wyposażone w szczęki ruchome, z górnym zawieszeniem, a także dwurozporowe oraz jednorozporowe. Dodatkowo, warto też wspomnieć o kruszarkach specjalnej konstrukcji. Jest to na przykład kategoria uwzględniająca szczękowe udarowe kruszarki. W obrębie kruszarek stożkowych generalnie mówi się o modelach posiadających wał nieruchomy, a także stożki przeciwzbieżne i współbieżne. Jeszcze czymś innym, także czasem uznawanym za odrębną grupę kruszarek, są kruszarki uderzeniowe, do jakich zalicza się trzy oddzielne zupełnie podgrupy, w tym kruszarki bijakowe udarowe, młotkowe i kubizery, a więc te z wałem pionowym.
Wpis zawdzięczamy: