Zgniatarka

Do naczelnej kategorii urządzeń o charakterze budowlanych zalicza się między innymi zgarniarkę. Niektórzy uznają ją za synonimiczne określenie do spycharki, jednakże jest to sprzęt kompletnie innego rodzaju, służący do czegoś odmiennego. Podobnie jednak jak spycharkę, czy też koparkę, również tytułową zgniatarkę damy radę wypożyczyć w dowolnym punkcie wynajmu profesjonalnych maszyn robót ziemnych i budowlanych.
W zakresie opisu i charakterystyki urządzenia zwanego zgniatarką trzeba nadmienić, iż jest to sprzęt, który ma za zadania odspajanie gruntu. Chodzi tu bowiem o zdejmowanie powierzchni górnej urobku, czyli jej ścinanie. Przeważnie robi się to na jakieś pół metra, nie więcej. Następnie zebrana warstwa ziemi zostaje wyrzucona do skrzyni, a później przewieziona dalej oraz wyładowana w punkcie docelowym.

Generalnie rzecz biorąc, z urządzeń takich jak zgniatarki korzysta się na szeroką skalę na przykład wówczas, gdy realizowane są inwestycje o charakterze drogowym. Coraz częściej masowo wykorzystuje się je przy pracach typowo budowlanych. Idealnie zgniatarki przydają się, kiedy trzeba pozbyć się warstwy nawierzchni górnej czyli humusu przed kolejnymi etapami realizacji większego projektu prac inwestycyjnych o charakterze budowlanym. Ogólnie pojęcie zgniatarka jest bardzo szerokim terminem. W tym obszarze wydziela się charakterystyczny podział, biorąc pod uwagę zwłaszcza sposób konstrukcji oraz przykładowo układ jezdny. I tak wydziela się zgniatarki przyczepne oraz samojezdne. Te drugie używane są zdecydowanie najczęściej, podczas gdy te pierwsze są dużo mniej wykorzystywane na jakąś większą skalę. W obrębie zgniatarek samojezdnych zaś wyróżnia się dalszy podział wewnętrzny na te z jednoosiowym czy też dwuosiowym ciągnikiem.
Wpis zawdzięczamy: